środa, 7 marca 2018

Kamienne murki w moim ogrodzie.

Dzisiejsze ogrody nie są to tylko puste przestrzenie porośnięte takimi czy innymi gatunkami roślin. Owszem rośliny są piękne, kolorowe, w setkach odmian i w sposób naturalny potrafią zdobić ogrody. Jednak aby najpełniej wyrazić ich piękno, potrzeba dodatkowych elementów, różnej mniejszej i większej ogrodowej architektury, która tworząc tło, elementy odcinające określone powierzchnie, czy po prostu ciekawe budowle, bezpośrednio podkreślające charakter ogrodu.

Jednym z takich elementów, bez wątpienia są murki ogrodowe, które podkreślając piękno ogrodu, nadając mu określony styl, a kontrastując z roślinami, jednocześnie same stanowią bardzo atrakcyjną ozdobę. Pomysłów na ich wykonanie jest dużo, mogą być mniejsze i większe, wyższe, niższe, a przede wszystkich wykonane z przeróżnych materiałów. Niemniej moim zdaniem, najładniej prezentują się te, wykonane z naturalnych kamieni, które dodatkowo wprowadzają do ogrodu pewien element tajemniczości, czy kojarzący się długowiecznością. W końcu kamień to praktycznie element niezniszczalny, który niewiele robi sobie z upływającego czasu....


I właśnie takie murki, wykonane z naturalnego kamienia posiadam w swoim ogrodzie. Już nawet nie pamiętam skąd wziął się pomysł na ich wykonanie, czy gdzieś je wcześniej widziałam, czy było to efektem naturalnej, podświadomej potrzeby ozdobienia swojego ogrodu. W każdym razie murki się i od wielu lat cieszą moje oczy. Najbardziej cenię sobie te, które stanowią pewnego rodzaju obrzeża rabat, oddzielając części porośnięte roślinami od chodników i trawników. Są to luźno poukładane płaskie kamienie, które z różnych miejsc przywędrowały do mojego ogrodu, tworząc zarazem ciekawe historie i miłe wspomnienia. Niektóre przywiózł Syn ze szczytu Śnieżki, inne Córka z Zakopanego, a jeszcze inne moja kochana Wnuczka, wypatrzyła gdzieś w pobliskich lasach. W każdym razie wiele z tych kamieni ma swoją własną historię, a te najcenniejsze poukładane są na samym wierzchu, abym patrząc na nie mogła pamiętać o moich najbliższych.

Wykonanie takich niskich, kamiennych murków nie jest skomplikowane. Wystarczy najpierw, na długości przyszłego murka wykopać dołek, głębokości około 20 centymetrów i wykonać w nim taki mini fundament. W moim przypadku były to wsypane i ubite kamienie tzw. tłuczeń z pobliskiej kopalni. Następnie na tym fundamencie, warstwami, na przysłowiową zakładkę, ułożone są kamienie. Można je dodatkowo mocować zaprawą betonową, niemniej ja tego nie robiłam i doskonale się trzymają. Te murki w moim ogrodzie, to oczywiście nie jedyne elementy z kamienia. Mam jeszcze tzw. kamień polny, z którego również własnoręcznie, wykonałem kolejne obrzeża rabat. Przyznam się, że to również efektowny element, a co ważne tani, a właściwie darmowy, bo przecież polne kamienie, bez trudu można znaleźć i przywieźć z okolicznych pól.
Kamień w moim ogrodzie, a szczególnie wykonane z niego kamienne murki, to bardzo efektowna ozdoba. Pięknie kontrastują z zielenią roślin, a jednocześnie stanowią praktyczne elementy oddzielające. Co ważne, takie murki to elementy praktycznie ponadczasowe, bo jednak naturalny kamień to naturalny kamień i nie wyjdzie z mody jak np. wszelkiego rodzaju sztuczne kostki czy betonowe prefabrykaty. Dziś się je stosuje, a niebawem będą raziły i kuły w oczy. Dlatego z całego serca polecam murki właśnie z kamienia. Ich wykonanie jest bardzo proste, nie wymaga zatrudniania specjalistycznej ekipy, a i materiał, w wielu przypadkach jest darmowy lub bardzo tani. Stąd są to bardzo ważne elementy dla każdego, kto ogród buduje lub dekoruje własnymi rękami. A skoro udało się mnie, to uda się każdemu.

 Serdecznie zachęcam do zakupu nowego miesięcznika "Przepis na Ogród". Znajdziecie w nim  wiele inspiracji i porad.  13 komentarzy:

 1. W pełni popieram i też mam kamienne murki w ogródku. Nawet ścieżkę nimi wyłożyłam. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Również się zgadzam, kamień w ogrodzie jest piękny, naturalny i trwały:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja w swoim ogrodzie mam mnóstwo kamieni dużych i małych, niektóre kiedyś były wykorzystywane jako fundamenty starych domów - własnoręcznie przetaczaliśmy je z mężem, co potem skutkowało kilkudniowym bólem pleców - ale warto było !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Własnoręcznie wykonana praca bardzo cieszy. Podziwiam takie pracowite osoby. Moje spracowane ręce i plecy, by opowiedziały niejedną historię...tyle przerzuciłam, ułożyłam na ogrodzie kamieni. ;)

   Usuń
 4. Wspaniały ogród, podziwiam, pozdrawiam Dagmara

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne te murki, a ogród mnie zachwyca jak zawsze. Pozdrawiam Iwonko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Gosiu. Pozdrawiam również.

   Usuń
 6. Kochana!
  Pięknie u Ciebie, jak zawsze kwiatowo i kolorowo:)
  Pozdrawiam milutko:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Super wyglądają takie kamienne murki u Was.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pięknie wyglądają Twoje rabaty otoczone kamiennym murkiem. Mam trochę zbędnego kamieni w ogrodzie, więc spróbuję ułożyć z nich murek bez murowania. :) Dziękuję za natchnienie i pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Thanks for all your efforts that you have put in this, It's very interesting Blog...
  I believe there are many who feel the same satisfaction as I read this article!
  I hope you will continue to have such articles to share with everyone!
  ดูหนังออนไลน์

  OdpowiedzUsuń
 10. Zachwycona jestem Twoimi murkami !!! Uwielbiam takie obrzeża rabat i lubię w ogóle kamień w ogrodzie. Mój mąż robi teraz kamienne ścieżki. Zwozi kamienie z pól, wracając z pracy do domu. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad na moim blogu w formie komentarza.