piątek, 18 września 2015

Ogród rodzinny. Nasza duma, bezpieczeństwo i spełnienie marzeń.


W życiu każdego człowieka są wartości, których przecenić nie można. Które są droższe od pieniędzy, ważniejsze i cenniejsze niż wszystkie bogactwa Świata. Zdrowie i rodzina to dobra, których kupić nie można. 

Nie mają swojej ceny.

 Kasia
I podobnie jest w moim przypadku. Podobnie bo oprócz zdrowia i rodziny, na mojej liście największych wartości znajduje się także mój ogród. Ogród z całym swoim bogactwem, drzewami, krzewami, kwiatami oraz wszystkimi większymi i mniejszymi dekoracjami. 
Jest to miejsce wyjątkowe, które tworzyło się na moich oczach, mogę nawet powiedzieć, że tu się narodziło, dorastało, a teraz żyje pełną piersią niczym dorosły, piękny królewicz.


Nadia <3
Dlatego traktuję go jak członka swojej Rodziny. Ogród jest naszym towarzyszem, jest świadkiem naszych radości, ale i smutków, które niesie życie. Każdego dnia uczestniczy w życiu naszej rodziny, a my uczestniczymy w jego. Łączy nas nierozerwalna więź.
Madzia
Madzia i śpiąca Kasieńka - moje wnuczki
 Z moim ogrodem wiąże się wiele historii i miłych wspomnień rodzinnych. Tu bawiły się i dorastały moje dzieci, a teraz tu bawią się i dorastają moje wnuczki. To niezwykle wzruszające uczucie, kiedy na tle ogrodu widać mijający czas i kolejne rozdziały mojego życia. Dlatego ten ogród to wyjątkowe miejsce przede wszystkim dla mnie i mojego męża. Zakładaliśmy, urządzaliśmy, pielęgnowaliśmy i pielęgnujemy go własnymi rękami. 
Często w pocie czoła, z wielkim trudem i poświęceniem. 

Ale nigdy nie przestaliśmy wierzyć, że warto, że nasz ogród na to zasługuje. I on nam to każdego dnia udowadnia. Jak zawsze podkreślam, odwdzięcza się całym sobą, jest naszą dumą i radością. Nigdy nas nie zawiódł, zawsze daje nam to, co ma najcenniejszego.
A ma do zaoferowania bardzo wiele. Przede wszystkim bogactwo pięknych roślin, gatunków, kolorów i zapachów. To już tak dużo, że nawet nie śmiemy wymagać więcej. A mimo to on daje nam jeszcze spokój, ukojenie i azyl przed całym Światem i otaczającymi nas problemami. Stanowi nasz drugi dom i schronienie. 

W naszym ogrodzie prowadzimy nasze codzienne życie. Tu pracujemy, odpoczywamy, bawimy się i spotykamy z rodziną i przyjaciółmi. Jednoczymy się w jego zaciszu, a to jeszcze bardziej wiąże naszą rodzinę. Wszyscy czujemy się z nim związani i za niego odpowiedzialni. W tej chwili to już trzy pokolenia naszej rodzinny, dla których ogród jest wielką wartością. To niezwykle wzruszające uczucie kiedy z mężem możemy patrzeć jak nasz kilkuletnie wnuczki zaczynają o niego dbać, dostrzegać jego piękno, ale i potrzeby. Wierzymy, że ogród pomaga je wychowywać,
uczy je szacunku dla przyrody, ale także troski i poczucia obowiązku. To niezwykle wartościowe cechy, które kształtują charakter młodego człowieka. 

Nasz ogród rodzinny żyje z nami przez cały okrągły rok. Wiosną, latem, jesienią, ale i zimą nie przestaje nasz zachwycać i zaskakiwać. Zawsze ma dla nas przygotowane niespodzianki, rozpieszcza nas kolorami i zapachami, które zmienia wraz ze zmieniającymi się porami roku. Dlatego my nie pozostajemy mu dłużni i odwdzięczamy się własnoręcznie robionymi dekoracjami. Indywidualnymi aranżacjami, które również zmieniają się wraz z upływającym czasem i mijającymi porami roku. To sprawia, że ogród jest jeszcze piękniejszy, dekoracje idealnie się w nim komponują, ożywiają go, podkreślają jego największe zalety.


Atmosfera naszego rodzinnego ogrodu jest trudna do opisania słowami. Nie znajduję takich określeń, które mogłyby w pełni oddać klimat w nim panujący. To niebywałe jak człowiek potrafi zjednoczyć się z przyrodą, czuć się komfortowo w jej otoczeniu, wypoczywać, nabierać sił oraz pozytywnej energii. Takie uczucia towarzyszą wszystkim członkom mojej rodziny, dla których nasz ogród stanowi dobro ponadczasowe. Każdy element, każda roślina, każdy metr w ogrodzie ma swoją historię i traktowany jest z wyjątkową troską. To jednoczy naszą rodzinę, która zawsze może powiedzieć, że mamy na Ziemi swoje ukochane miejsce. Miejsce, do którego zawsze wracają nasze najlepsze wspomnienia, miejsce które kojarzy się nam z pięknem, spokojem i bezpieczeństwem rodzinnego domu. I takie wartości staramy się z mężem pielęgnować, wierzymy, że takie poczucie bezpieczeństwa i azylu na ziemi, potrzebne jest każdej rodzinie. Cieszymy się, że doceniają to dzieci i nasze kochane wnuczki.Dlatego nigdy nie przestaniemy troszczyć się o nasz ogród, bo to daje siłę całej rodzinie, ale i każdemu z osobna. Praca w ogrodzie jest cudownym lekiem dla ciała, ale przede wszystkim dla duszy. 

Tu znikają problemy, nic nas nie rozprasza, tu chłoniemy piękno przyrody, która jest dla nas najpiękniejsza. Czujemy dumę i radość oraz spełnienie życiowych marzeń. Więc jesteśmy szczęśliwi bo mamy przy sobie to co kochamy najbardziej: rodzinę i piękny, czarujący, bajkowy ogród.

I takiego ogrodu życzę wszystkim bez wyjątku, 

Iwona :)

6 komentarzy:

 1. Pięknie napisane :) pozdrawiam.... Wiola

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne miejsce piękna pasja piękna kobieta... Dobrze trafiłam ❤❤pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Iwonko! piękny ogród, piękna rodzina, cudowne życie w otoczeniu przyrody :)
  Pozdrawiam najmilej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W Twoim ogrodzie jest jak w miejscu z cudownej bajki. Nie dziwię się, że wszyscy go kochacie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad na moim blogu w formie komentarza.